26.1.06

Mobile Uygulama Geliştirme

Mobile Uygulama Geliştirme Sunumu (19.01.2006) - ANKARA

.NET 2005 de mobil uygulama geliştirmek için ayrı bir bilgiye gerek kalmadı. .NET Compact Framework 2.0 daki yenilikler karşımıza neredeyse full framework özelliklerini getirdi. Böylelikle kullanılacak araçlardan, yazılabilecek nesnelere kadar oldukça zengin bir içerik karşımızda.

Kullanılan emulatorlerde yapılan değişiklikler, testlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlarken , programlama da esnek bir yapıya sahibiz. Durumu kaydetme, klasör paylaştırma , döndürme , seri port eşleştirme gibi birçok özellik yeni emulatör yapısında bulunmaktadır. Aynı zamanda "Connect to Device " ve "Device Manager" özellikleri kullanılarak cihazı cradle'a koyma durumu yaratabilmekteyiz.

Akıllı İstemcilerin önem kazanması ile verilerle çevrimiçi ve çevrimdışı çalışmak önem kazandığını belirtmiştik. SQLServer 2005'de kullanılan "merge replication" sayesinde sahadaki eleman ile kurumdaki veritabanının verilerini senkronize etmesi oldukça kolaylaştırılmış durumda.

Mobil uygulamaların veritabanı ile konuşması sürükle bırak şeklinde yapılmaktadır. Bu sayede xsd dosyası ve select sorgusu otomatik olarak oluşturulmaktadır. Böylelikle kayıtlar arasında gezinti ve veri işlemleri kolay komut yapısı ile yapılabilmektedir.

Mobil dünyayı hareketlendirecek önemli bir nokta da Windows Mobile 5.0 işletim sistemi. Bu işletim sistemi ile birlikte contact, calendar,camera gibi birçok bileşene basit api'ler yardımıyla ulaşabiliyor ve yeni özellik ekliyor olacağız. Bunun yanında birçok dialog penceresini uygulamamız içinden çağırarak uygulamamız daha etkin kullanacağız.

Gelen önemli özelliklerden bir tanesi de interceptor'lar . Bu özellikler sayesinde programınız o an çalışmıyor olsa bile bir olay tetiklendiğinde ( örneğin bir aramanın gelmesi ) interceptor programı otomatik olarak çalıştırmakta ve sizin yazılımınızın cevap üretmesini sağlamaktadır.

Bunların yanında System.Property nesnesine de bakmakta fayda var. Bu nesne sayesinde mobil araçtaki pil durumu, bağlantı , activesync gibi bir çok durum değişikliği için kod yazılabilmesi sağlanmaktadır.

Yukarıdaki sunum , Ankara'da /Bilkent ve ODTÜ teknokentlerinde yazılımevlerine "VS 2005 ile Mobile Uygulama Geliştirme" başlığı altında yapılan seminerde kullanıldı.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home

eXTReMe Tracker