3.2.06

VSTO - Word 2003

En çok gelen sorulardan bir tanesi de word deki bilgilerin veritabanına nasıl aktarılacağı. Özellikle teklif hazırlanması , şirket içi haberleşmelerde kullanılan dokumanlardaki verilerin tekrardan veritabanına işlenmesi durumu zaman kaybına neden olmaktadır. Bunun tam tersi durum da sözkonusu yani yakın veya uzak veritabanında bulunan verilerin belirli kriterlerden geçerek dokumanın içine yerleşmesinde kaybedilen zaman.

Bu önemli isteklerin tümünü word içindeki "eklentiler ve şablonlar" menusunu kullanarak tanımlayacağınız xsd dosyası sayesinde çözebiliriz. XSD dosyası xml tag'larını ve veri türlerini içermektedir. Kısaca xml dosyasının içinde bulunması gereken tagleri tanımlayan dosyadır. Bu dosyayı tanımladıktan sonra yapılması gereken dokuman içindeki yerlere bu tag'ları yerleştirmek olacaktır. Burda size tavsiyem bu tagların içine toolbox'ta gelen bookmark'ları koymanız. Böylelikle xml taglarının içine dışarıdan veri almanız mümkün olacaktır.

Kullanıcı word uygulamasını açtığında farkına varmadan xml dosyası doldurmaya başlayacak ve action pane de yer alan araçlar sayesinde ( combobox,textbox,calendar) istediği bir veritabanından aldığı verileri bookmark kullanarak tag'ların arasına yerleştirebilecektir.

Programın istemcilerde çalışabilmesi için framework2.0'ın yüklü olması ve "Microsoft .NET Framework 2.0 Configuration" da oluşturulan DLL'e izin verilmesi gerekmektedir.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home

eXTReMe Tracker