15.2.06

Windows Mobile 5.0 SDK

LOB uygulamalarının en önemli parçalarından biri Windows Mobile 5.0 isimli işletim sistemi olacak. Windows Mobile 5.0 şu anda mobil cihazlarda test edilmeye başlandı. Emulatör bazında denemek isteyenler smartphone yada pocket pc sdk 'larını indirmeleri gerekmektedir. Bu sdk indirildiğinde emulatörler , api'ler ve dokumanlar VS2005 'e otomatik olarak eklenecektir. Api'leri kullanmak için sadece reference yapmanız yeterli olacaktır.

Windows Mobile 5.0 ile birlikte gelenlere bakıldığında en önemli noktayı depolama yeteneği alıyor. Eskiden olduğu gibi pil bittiğinde bilgilerin kaybolması önlenmiş durumda. Cihaza ve çözünürlüğe göre formların ayarlanması yine önemli özelliklerden.

Bunun yanında gelen namespace'ler ( configuration , forms , pocketoutlook, messageInterception, status, telephony) sayesinde cihaza ve işletim sistemine ait bir çok özellik kodlanabilmektedir. Bunları yapabilmek için windows.mobile namespace'ini eklemeyi unutmamak lazım. (Windows Mobile 5.0 SDK 'sı ile gelmektedir)

Bunun yanında dialog pencereleri üzerinden programınıza veri alabilir veya takvime ve kontaklara veri kayıt edebilirsiniz. Bunları yapmak için ilgili nesnenin ( contact , appointment...) örneğini oluşturmak ve bu nesnelerin özelliklerinden yararlanarak kod yazmak yeterli olacaktır.

Windows Mobile 5.0 Api'leri ile cihazınızın üzerindeki fotoğraf makinası , kamera ve klavye olaylarını yakalayabilir aynı zamanda alınan verileri programınıza gönderebilirsiniz.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home

eXTReMe Tracker