26.1.06

Mobile Uygulama Geliştirme

Mobile Uygulama Geliştirme Sunumu (19.01.2006) - ANKARA

.NET 2005 de mobil uygulama geliştirmek için ayrı bir bilgiye gerek kalmadı. .NET Compact Framework 2.0 daki yenilikler karşımıza neredeyse full framework özelliklerini getirdi. Böylelikle kullanılacak araçlardan, yazılabilecek nesnelere kadar oldukça zengin bir içerik karşımızda.

Kullanılan emulatorlerde yapılan değişiklikler, testlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlarken , programlama da esnek bir yapıya sahibiz. Durumu kaydetme, klasör paylaştırma , döndürme , seri port eşleştirme gibi birçok özellik yeni emulatör yapısında bulunmaktadır. Aynı zamanda "Connect to Device " ve "Device Manager" özellikleri kullanılarak cihazı cradle'a koyma durumu yaratabilmekteyiz.

Akıllı İstemcilerin önem kazanması ile verilerle çevrimiçi ve çevrimdışı çalışmak önem kazandığını belirtmiştik. SQLServer 2005'de kullanılan "merge replication" sayesinde sahadaki eleman ile kurumdaki veritabanının verilerini senkronize etmesi oldukça kolaylaştırılmış durumda.

Mobil uygulamaların veritabanı ile konuşması sürükle bırak şeklinde yapılmaktadır. Bu sayede xsd dosyası ve select sorgusu otomatik olarak oluşturulmaktadır. Böylelikle kayıtlar arasında gezinti ve veri işlemleri kolay komut yapısı ile yapılabilmektedir.

Mobil dünyayı hareketlendirecek önemli bir nokta da Windows Mobile 5.0 işletim sistemi. Bu işletim sistemi ile birlikte contact, calendar,camera gibi birçok bileşene basit api'ler yardımıyla ulaşabiliyor ve yeni özellik ekliyor olacağız. Bunun yanında birçok dialog penceresini uygulamamız içinden çağırarak uygulamamız daha etkin kullanacağız.

Gelen önemli özelliklerden bir tanesi de interceptor'lar . Bu özellikler sayesinde programınız o an çalışmıyor olsa bile bir olay tetiklendiğinde ( örneğin bir aramanın gelmesi ) interceptor programı otomatik olarak çalıştırmakta ve sizin yazılımınızın cevap üretmesini sağlamaktadır.

Bunların yanında System.Property nesnesine de bakmakta fayda var. Bu nesne sayesinde mobil araçtaki pil durumu, bağlantı , activesync gibi bir çok durum değişikliği için kod yazılabilmesi sağlanmaktadır.

Yukarıdaki sunum , Ankara'da /Bilkent ve ODTÜ teknokentlerinde yazılımevlerine "VS 2005 ile Mobile Uygulama Geliştirme" başlığı altında yapılan seminerde kullanıldı.

ClickOnce

ClickOnce Sunumu(04.04.2005)

Akıllı istemciler oluşturabilmek için ClickOnce konusunu iyi bilmek gerekiyor. Bunun içinde öncelikle nasıl bir mantıkla çalıştığını anlamak önem kazanıyor.

ClickOnce, aslında windows uygulamasının web sunucusu üzerinden yayınlanmasını sağlayan bir araç. Bu sayede uygulama, versiyonlanmış halde web server'da bulundurulur. İstemci, istekte bulunduğu zaman program otomatik olarak bir xml dosyasından (DEPLOY.application) yeni uygulamanın hangi klasörde olduğunu anlar ve o klasöre yönelir. Burda bulunan xml dosyası ( DEPLOY.exe.manifest ) vasıtasıyla da hangi izinlerin var olduğuna bakar.

Bahsedilen XML dosyalarını okuyabilmek için SDK ile gelen MageUI dosyasını kullanmak işlemlerinizi hızlandıracaktır.

ClickOnce'ın yaptığı tüm işlemlerin daha fazlasını "System.Deployement.Application" nesnesini kullanarak programlanabilir hale getirebilirsiniz.

ClickOnce , Office 2003 için yapılan uygulamalarda da kullanılarak uygulamanın kolay güncellenebilir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Yukarıdaki sunum 04.04.2005'de " Microsoft Çözüm Zirvesi" nde verdiğim " Click Once " sunumdan alınmıştır.

Smart Client (Akıllı İstemci)

SmartClient Sunumu (14.12.2005)

VS.NET 2005 ile birlikte akıllı istemcileri kullanmak daha da kolaylaştı. Özellikle istemci sayısının fazla olduğu kurumlarda akıllı istemci zorunlu hale geldi diyebiliriz.

Akıllı istemciler sayesinde , windows uygulamaları web üzerinden dağıtılabilmekte ve kolay bir şekilde güncellenebilmektedir. Eş zamanlı ve Çevrimdışı çalışabilme özelliklerinden dolayı bildiğimiz internet uygulamalarına üstünlük sağlarken , yerel bilgisayarın kamera, barkod gibi eklentilerine de destek vermektedir.

Mobil dünyanın daha fazla programlanabilir ve .NET 2005 üzerinde hızlı mobil uygulama geliştiriliyor olması akıllı istemcilerin önemini daha da çok arttırdı.

Office 2003 içindeki Word ve Excel'e, .NET 2005 içinden dll yazılıması ve bu uygulamaların dağıtık olarak kullanılması işyerlerindeki verimi oldukça arttırmaya aday oldu. İşte tüm bu yenilikler akıllı istemci mimarisinin önemini bir kat daha arttırdı.

Yukarıdaki sunum 14 Aralık 2005 tarihinde "Microsoft 2005 Lansmanı" nda yapıldı ve akıllı istemcilerin tüm önemli noktalarını kapsamaktadır.

eXTReMe Tracker