28.1.06

Visual Studio Tools for Office (VSTO2005)

Visual Studio Tools for Office Sunumu (04.04.2005 )

Tüm kullanıcıların Microsoft Office ürünlerini kullandığı günümüzde uygulamalarımızı Office paketi içine yerleştirebilmek önem kazanmaktadır.

Office2003 paketi kullanan şirketler bu konuda şanslılar çünkü word ve excel içinde .NET'te yazılmış user control'leri koyabilme olanağına sahipler.

VS.NET 2005 içinde Excel ve Word için projeler açılabilmesi sayesinde .NET 'te yaptığınız web servislerini , veritabanı bağlantılarını, kontrolleri , olayları ve özellikleri kullanabilirsiniz.

Aslında bu iki yazılımı buluşturan ortak noktalar office tarafındaki "action pane" ile .NET tarafındaki "user control" ler. User Control'lerin action pane'e eklenmesi ile Word ve Excel'inizin gücüne .NET'in gücünü de eklemiş oluyorsunuz.

Word ve Excel'inize XSD ( XML' in yapısını belirleyen dosya ) dosyasını şablon olarak tanıttığınızda dokuman ve sayfanıza işlediğiniz tüm bilgileri xml olarak kaydetme ve tutma şansınız bulunmaktadır. Yine XSD dosyası yardımıyla kayıtlar arasında gezinti ve kayıt işlemleri yapabilmektesiniz.

Yapacağınız projede ClickOnce'ı da kullanabiliyor olmanız uygulamanız kolay dağıtımını ve güncellemesini sağlamaktadır. .NET ile Office programladığınızda normal dosyanızın yanında bir de DLL dosyası göreceksiniz. Bu dosyayı merkezde tutarak tüm uygulamaların burdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse .NET 'te yaptığınız tüm işlemleri Office 2003 içinde de yapabilir ve karşılıklı olarak verilerin alışverişini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak bir teklif hazırlamak istediğinizde sağ tarafta çıkacak user control içindeki combobox 'lar kullanılarak kriterler belirlenebilir ve bir tuşa basıldığında ilgili veriler sözleşmede bookmark ile belirlenmiş yerlere yerleştirilebilir.

Yukarıdaki sunum 04.04.2005'de " Microsoft Çözüm Zirvesi" nde verdiğim "VSTO" sunumdan alınmıştır

eXTReMe Tracker