30.1.06

SQL Server 2005 - Merge Replication

Smart client uygulamalarında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de verilerin ve veritabanının senkronizasyonunun nasıl sağlandığıdır. Özellikle sahada dolaşan şirket temsilcilerinin bunu nasıl yapacakları sorulur.

Bizim yazılımını yaptığımız bir projede bu durum için inceleme yaparken SQL Server 2005 de replication işleminin kolay ve ihtiyaçları tam karşıladığını gördüm.

Replication alanında SQL Server 2005'de birçok güzel yenilik sözkonusu. Yeni veritürlerinin senkronizasyonundan , DDL senkronizasyonuna kadar birçok yenilik gelmiş durumda. Dört replication türü içinde smart client uygulamalarını destekleyecek ve kolaylık getirecek olan Merge Replication.

Merge replication ile birlikte meydana gelecek "conflict"ler sizin belirttiğiniz önceliğe göre otomatik olarak düzeltilirken , mobile subscriber'lar için özel bir seçenek sözkonusu. Bu seçenek sayesinde mdf dosyası ile mobile cihazdaki sdf dosyası arasında sağlıklı veri birleştirme işlemi gerçekleşmektedir. Subscriber'ları backup dosyasından oluşturma şansınızda sözkonusu.

Smart Client tarafında bu tür uygulamalara en iyi örnek VSTO ile yapılan uygulamaların ( office içindeki .net uygulamalarını ) verilerini merge replication ile mobil cihazlara iletmesi ve mobil cihazlardan veri alması olacaktır.

Replication türleri hakkında bilgi almak için seyretmenizi önerdiğim webcast :
"MSDN Webcast: Introducing Replication in SQL Server 2005—Level 200"
http://www.microsoft.com/events/series/msdnsqlserver2005.mspx

Merge replication hakkında bilgi almak için seyretmenizi önerdiğim webcast :
"Developing a SQL Mobile Application with Visual Studio 2005 and SQL Server 2005"
http://www.microsoft.com/events/series/msdnsmartclient.mspxeXTReMe Tracker